Tapahtumaraportti Tampereen pienoismallitapahtumasta 29.2.2020

Lauantaina 29.2.2020 järjestettiin Sammonkadun Tredulla Tampereen pienoismallitapahtuma. Perinteiseen tapaan tapahtumassa oli nähtävillä runsas kattaus pienoismalleja monesta eri aihepiiristä. Malleja ja kaikkea mallailuun liittyvää oli myytävänä niin yritysten kuin yksityistenkin toimesta.

IPMS Finlandilla oli tapahtumassa yhdistyksen toiminnan esittelypöytä. Pöydällämme oli nähtävissä uusi Trumpeterin Titanic 1/200 -malli, joka keräsikin paljon uteliaita ihmettelemään mallin suurta kokoa. Pöydällämme pääsi seuraamaan myös mallinrakennusta käytännössä ja ihmettelemään erilaisia aikaansaannoksia, kuten läpinäkyvästä muovista koottua lentokonemallia, jonka sisällä on valonauha tai automallia, joka oli yleisön mielestä hyvinkin onnistunut, vaikka mallin tekijä ei ollutkaan ihan samaa mieltä itse…

Tapahtuma-aika sijoittui klo 11-16 väliin ja kävijöitä riitti koko päiväksi niin, ettei tapahtuman loppua edes huomannut ennen kuin pienoismallikisan palkintojenjako käynnistyi. IPMS Finland jakoi ”Mikko Saarela in Memoriam: Lentävät kangaspuut” -teemaluokan palkinnot kolmelle parhaalle ensimmäisen maailmansodan lentokonemallille. Oli todella upeaa nähdä, että niin moni mallari toi ”kangaspuut” näytille!

Päivä oli kaikin puolin onnistunut. Tapahtumassa oli todella mukava yleistunnelma ja yhdistyksen pöytä herätti paljon mielenkiintoa yleisössä. Tapahtumaan varatut kirjanmerkit jaettiin loppuun ja esitteet sekä tarrat hupenivat myös niin, että kotiin viemistä oli selvästi vähemmän kuin tullessa. Pöydällämme rakennettiin pienoismallia, joka myös kiinnosti yleisöä. Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin.

 

DSC 0018 netti

DSC 0026 netti

DSC 0047 netti

DSC 0070 netti

DSC 0085 netti

Teksti ja kuvat
Laura Lahtivirta

Artikkelit

Kokoukset

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

6.4.2020 IPMS-kokous, Tampere

Monitoimitalo 13, kerhohuone Vintti, aika 18:00 - 20:00.

 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous siirtyy! 

 

14.4.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Yhdistyksen kevätkokous

Koronatilanteen vuoksi kevätkokous tullaan siirtämään toiseen ajankohtaan. Uusi ajankohta ilmoitetaan heti, kun ajankohtaan saadaan varmuus.

 

 HUOM!   Kokous siirtyy! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

28.4.2020 IPMS-kokous, Helsinki

A-26 Invader, Susanna Viljanen

 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

12.5.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Aihe ilmoitetaan myöhemmin

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

26.5.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Aihe ilmoitetaan myöhemmin

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

9.6.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Kesäkokous

Bierhaus Köln, Torikatu 3 00700 Helsinki, Malmin keskusta
kello 18:00-

Ajankohtaista & Tapahtumat

Hyvää uutta vuotta 2020!

Muutama tiedotusasia näin heti vuoden alkuun:

1. Muistathan maksaa jäsenmaksun vuodelle 2020, jotta mm. saat Mallari-lehden jatkossakin keskeytyksettä postilaatikkoosi. Jäsenmaksu vuodelle 2020 on 30 euroa (yli 18v. täyttäneet) ja 10 euroa alle 18-vuotiailta. Tilitiedot löydät täältä: https://ipms.fi/yhdistys/yhteystiedot.html
Laitathan maksun yhteydessä viesti-kenttään nimesi ja tiedon, että maksat vuoden 2020 jäsenmaksun. Näin saamme käsiteltyä maksusi nopeimmin.

2. Jos osoitteesi on muuttunut, ilmoita uusi osoitteesi meille mahdollisimman pian, jotta Mallari-lehti löytää tiensä sinulle jatkossakin. Osoitteenmuutos hoituu helpoiten täyttämällä https://ipms.fi/ sivun alalaidassa oleva yhteystietolomake.

3. Helsingin kokouspaikka on muuttunut! Tiistaina 7.1.2020 alkaen kokoustamme uudessa paikassa osoitteessa:

Asukastalo Malmin toimintakeskus
Kirkonkyläntie 2, 00700 Helsinki

Sisäänkäynti tapahtuu talon kaarevassa osassa olevasta ovesta (toinen ovi vasemmalta), joka on Kirkonkyläntien puolella, ei siis tuosta kartan osoittamasta mustasta pisteestä!

Karttalinkki:
https://palvelukartta.hel.fi/unit/1563

Kaikki vuoden 2020 Helsingin kokoukset pidetään tässä paikassa.

Kokouspaikka on olohuoneen tyyppinen tila, jossa on sohvien ja nojatuolien lisäksi suuri pöytä tuoleineen.

Joidenkin kokousiltojen yhteydessä tullaan pitämään malliklinikkaa, jossa on jokin teema mallinrakennukseen liittyen. Näistä ilmoitetaan erikseen. Seuraathan ipms.fi -nettisivuja!Nähdään kokouksissa ja tapahtumissa!

Laura Lahtivirta
puheenjohtaja

Muutokset 350x350

 

 Koronavirusepidemian takia seuraavat tapahtumat on peruttu tai siirretty! 

 

Perutut kokoukset:

 

31.3.
Helsingin kokous on peruttu!

 

6.4.
Tampereen kokous on peruttu!

 

14.4.
Kevätkokous tullaan siirtämään toiseen ajankohtaan. Uusi ajankohta ilmoitetaan heti, kun uuteen ajankohtaan saadaan varmuus.

 

28.4.
Helsingin kokous on peruttu!

 

12.5.
Helsingin kokous on peruttu!

 

26.5.
Helsingin kokous on peruttu!

 

 

18.4.-19.4.2020 Suuri Snadi, Tampere

https://www.suurisnadi.fi/fi/

Tapahtuma siirtyy vuoden 2021 keväälle.

 

 

18.4.2020 Vanhat lelut ja Nukkekoti- & Nukkemessut, Helsinki

http://www.nukkekotimessut.fi/index.html

Tapahtuma on peruutettu kokonaan.

 

 

19.4.2020 Vantaan Harrastemessut 2020, Vantaa

http://www.harrastemessut.fi/

Tapahtuma on peruutettu kokonaan.

 

 

Päivitetty: 30.3.2020 klo 16.10

Ota yhteyttä

Voit lähettää lomakkeella kysymyksiä pienoismallailusta, ehdottaa tapahtumaa tai antaa vinkin pienoismallailluun liittyvästä uutisesta.

Lomake

Täytä nimi.
Tarkista sähköpostiosoite.
Tarkista
Kirjoita kuvassa olevat merkit Uusi kuva Tarkista