Hankin ensimmäisen koottavan pienoismallini toukokuussa 2018, josta kaikki lähti liikkeelle. Siitä ei tullut kummoinen, mutta se sai kipinän syttymään harrastukseen. Pian hankin lisää malleja. Mitkään kokoamistani malleista eivät olleet mestariteoksia (kuten eivät ole vieläkään), mutta niiden kokoaminen ja maalaaminen on kiehtovaa ajanvietettä. Tekemisen riemu, se on minulle tärkeintä. 

Revell malli nettisivuille

Tästä kokoaminen lähtee! 

Työskentelen tietokoneen äärellä koko päivän. Mallailu antaa vastapainoa näytön tuijottamiselle ja samalla myös ajatus lepää. Mallailua voi harrastaa juuri omassa tahdissa, ilman että kukaan ulkopuolinen määrittää aikataulua työlle. Eli vastapainoa läksyjä antavalle opettajalle tai työelämän kiireille. 

Liityin IPMS Finland ry:n jäseneksi pian sen jälkeen, kun ensimmäinen mallini oli valmis. Yhdistys järjestää jäsenilleen joka toinen viikko jäseniltoja, ”kokouksia”. Kokoontumisissa on vaihtelevaa ohjelmaa: esimerkiksi esitys jostakin tietystä lentokonemallista tai muusta pienoismallin esikuvasta, kuvatietovisa tai valokuvien katselua mallien esikuvista tai tapahtumista. Kokoontumisissa selataan myös lehtiä, kirjoja tai valokuvia ja totta kai esitellään muille harrastajille uusimpia mallailuhankintoja! Myös vinkkejä mallailun tekniikoista jaetaan. Minulle näissä kokoontumisissa on tärkeintä yhteisöllisyys ja ajatusten vaihto.

Olen ollut yhdistyksen mukana messuilla, jossa teemme mallailuharrastusta tunnetuksi. Rakentelin eräillä messuilla kahden päivän ajan mallia yleisön edessä. Näin mallailusta kiinnostuneilla messukävijöillä oli mahdollisuus nähdä mallailua käytännössä ja innostua harrastuksesta itsekin. Oli mukavaa nähdä useita lapsia ja vanhempia paikan päällä. Mallailu sopiikin niin lapsille, nuorille kuin aikuisillekin. 

Lämpimästi tervetuloa kiehtovan harrastuksen pariin!

-Laura

Artikkelit

Kokoukset

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

6.4.2020 IPMS-kokous, Tampere

Monitoimitalo 13, kerhohuone Vintti, aika 18:00 - 20:00.

 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous siirtyy! 

 

14.4.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Yhdistyksen kevätkokous

Koronatilanteen vuoksi kevätkokous tullaan siirtämään toiseen ajankohtaan. Uusi ajankohta ilmoitetaan heti, kun ajankohtaan saadaan varmuus.

 

 HUOM!   Kokous siirtyy! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

28.4.2020 IPMS-kokous, Helsinki

A-26 Invader, Susanna Viljanen

 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

12.5.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Aihe ilmoitetaan myöhemmin

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

 

26.5.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Aihe ilmoitetaan myöhemmin

 HUOM!   Kokous on peruttu! 

9.6.2020 IPMS-kokous, Helsinki

Kesäkokous

Bierhaus Köln, Torikatu 3 00700 Helsinki, Malmin keskusta
kello 18:00-

Ajankohtaista & Tapahtumat

Hyvää uutta vuotta 2020!

Muutama tiedotusasia näin heti vuoden alkuun:

1. Muistathan maksaa jäsenmaksun vuodelle 2020, jotta mm. saat Mallari-lehden jatkossakin keskeytyksettä postilaatikkoosi. Jäsenmaksu vuodelle 2020 on 30 euroa (yli 18v. täyttäneet) ja 10 euroa alle 18-vuotiailta. Tilitiedot löydät täältä: https://ipms.fi/yhdistys/yhteystiedot.html
Laitathan maksun yhteydessä viesti-kenttään nimesi ja tiedon, että maksat vuoden 2020 jäsenmaksun. Näin saamme käsiteltyä maksusi nopeimmin.

2. Jos osoitteesi on muuttunut, ilmoita uusi osoitteesi meille mahdollisimman pian, jotta Mallari-lehti löytää tiensä sinulle jatkossakin. Osoitteenmuutos hoituu helpoiten täyttämällä https://ipms.fi/ sivun alalaidassa oleva yhteystietolomake.

3. Helsingin kokouspaikka on muuttunut! Tiistaina 7.1.2020 alkaen kokoustamme uudessa paikassa osoitteessa:

Asukastalo Malmin toimintakeskus
Kirkonkyläntie 2, 00700 Helsinki

Sisäänkäynti tapahtuu talon kaarevassa osassa olevasta ovesta (toinen ovi vasemmalta), joka on Kirkonkyläntien puolella, ei siis tuosta kartan osoittamasta mustasta pisteestä!

Karttalinkki:
https://palvelukartta.hel.fi/unit/1563

Kaikki vuoden 2020 Helsingin kokoukset pidetään tässä paikassa.

Kokouspaikka on olohuoneen tyyppinen tila, jossa on sohvien ja nojatuolien lisäksi suuri pöytä tuoleineen.

Joidenkin kokousiltojen yhteydessä tullaan pitämään malliklinikkaa, jossa on jokin teema mallinrakennukseen liittyen. Näistä ilmoitetaan erikseen. Seuraathan ipms.fi -nettisivuja!Nähdään kokouksissa ja tapahtumissa!

Laura Lahtivirta
puheenjohtaja

Muutokset 350x350

 

 Koronavirusepidemian takia seuraavat tapahtumat on peruttu tai siirretty! 

 

Perutut kokoukset:

 

31.3.
Helsingin kokous on peruttu!

 

6.4.
Tampereen kokous on peruttu!

 

14.4.
Kevätkokous tullaan siirtämään toiseen ajankohtaan. Uusi ajankohta ilmoitetaan heti, kun uuteen ajankohtaan saadaan varmuus.

 

28.4.
Helsingin kokous on peruttu!

 

12.5.
Helsingin kokous on peruttu!

 

26.5.
Helsingin kokous on peruttu!

 

 

18.4.-19.4.2020 Suuri Snadi, Tampere

https://www.suurisnadi.fi/fi/

Tapahtuma siirtyy vuoden 2021 keväälle.

 

 

18.4.2020 Vanhat lelut ja Nukkekoti- & Nukkemessut, Helsinki

http://www.nukkekotimessut.fi/index.html

Tapahtuma on peruutettu kokonaan.

 

 

19.4.2020 Vantaan Harrastemessut 2020, Vantaa

http://www.harrastemessut.fi/

Tapahtuma on peruutettu kokonaan.

 

 

Päivitetty: 30.3.2020 klo 16.10

Ota yhteyttä

Voit lähettää lomakkeella kysymyksiä pienoismallailusta, ehdottaa tapahtumaa tai antaa vinkin pienoismallailluun liittyvästä uutisesta.

Lomake

Täytä nimi.
Tarkista sähköpostiosoite.
Tarkista
Kirjoita kuvassa olevat merkit Uusi kuva Tarkista